|
"ESÉLYT AZ ESÉLYTELENEKNEK" |
|
EMLÉKEZTETŐ AZ OLASZORSZÁGI TANULMÁNYÚTRÓL
Program megnevezése: Nemzetközi Tanulmányút-Olaszország
Időpont: 2011. június 19-24;
Cél: a sérültek esélyegyenlőségét segítő olaszországi modell-intézmények megismerése
Útvonal:SOPRON-VERONA-GARDESANO-MILÁNÓ-CARPI-BOLOGNA-SOPRON
Szálláshely:Hotel Centro Tursitico Gardesano
Jelen vannak:
Projektmenedzsment:
Egyéb résztvevők:
Csoportlétszám: 25 fő
Összefoglaló:
Utazásunk fő célja négy konkrét szakmai program megvalósítása (intézménylátogatás), melyhez társultak még a szálláshelyen, projektmegvalósítók körében megtartott szemináriumok illetve a június hó végi workshop programok (ld. azok összefoglalói) Kiegészítő programoknak tekinthetjük a kulturális programokat (Verona, Milánó, Carpi, Bologna), melyekre a szakmai programok mellett nagyon kevés időt tudtunk szánni
Szakmai látogatások:
ad 1) A nagymúltú intézményben kb. 160 fő autista fiatal munkára való felkészítésével foglalkoznak 6 éves rendszerben. Módszereik között megtalálható minden, amit az autisták hazai fejlesztésében is használunk (ingerszegény környezet, speciális jelrendszer használata), de a memóriájukra építő módszerek is (nyelvtanulás, informatikai oktatás, elektronikus robottechnika)
ad 2 Ez egy halmozottan sérültek ellátásával foglalkozó szociális intézményben. Az intézmény 40 fő bentlakásos elhelyezését biztosítja rendkívül barátságos környezetben egy nemrég adományba kapott, kastély jellegű épületben.
ad 3) A város és környékének közép és halmozottan súlyos fiatal felnőttek napközbeni ellátását biztosító modern intézmény, ahol rendkívül jó hangulatban (szakemberek és ellátottak közötti szeretet-kapcsolat) folyik egy, alapvetően kreativitásra építő nappali munkafoglalkoztatás, amihez szervesen társulnak az egyéb, elsősorban művészetű jellegű foglalkozások: festőművész irányításával festészet, keramikus vezetésével eladható dísztárgyak készítése, színművészek irányításával színház működtetése próbateremmel, kellékekkel és nagy színházteremmel.
ad 4) Megváltozott munkaképességű, közép és súlyos értelmi fogyatékos fiatalok és felnőttek védett munkahelye, ahol nagy munkacsarnokokban különböző cégek számára való bedolgozások, elsősorban összeszerelési munkavégzés történik. Lényeg az értelmes foglalkoztatás, a minőségi munkavégzés, de nem a teljesítmény-kényszer.
Az intézményekben kapott nyomtatott szakmai anyagok lényeges részeit, azok lefordítását követően vagy a periodika füzetek következő számaiban, vagy a készülő „Jó gyakorlatok” gyűjteményben nyomtatott formában is megjelentetjük
Az intézményekben tett látogatásokon készült fotósorozatot CD-re írva mellékeljük;
Összeállította: Csizovszki Sándor szakmai vezető
Ágfalva, 2011. június 27.
. |
|