|
"ESÉLYT AZ ESÉLYTELENEKNEK"
TÁMOP-5.5.1/A-10/1-2010-0008 |
|
EMLÉKEZTETŐ EQUAL1 programról
Program megnevezése: Sikeres Equal-programmal való ismerkedés a Sopronkőhidai Büntetésvégrehajtási Intézetben
Program időpontja: 2010. december 15.
Résztvevők száma: 25 fő (ld. jelenléti ív)
A program rendkívül érdekes, hatásos és hasznos volt szakembereink számára. Szakembereink nagy része nem járt még ilyen zárt és szigorú intézményben. Az intézményt bemutató csoportvezetést megelőzően az intézmény szakemberei két sikeres projektjüket is bemutatták számunkra.
- „Visszatérés a társadalomba” elnevezésű projekt: A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön 2004-ben sikeresen pályázott az Európai Unió EQUAL programja pénzügyi támogatásának elnyerésére. A projekt általános célja, hogy 50 fő szabadulás előtt álló elítélt szerezhessen olyan szakképzettséget és munkatapasztalatot, mely révén a szabadulást követően eséllyel juthat álláshoz és maradhat tartósan állásban. A projekt célcsoportját olyan elítéltek alkotják, akik nem, ill. nem megfelelő vasipari képzettséggel rendelkeznek, szabadulásuk várható időpontja pedig a projektidőszak utolsó harmadára esik. A projekt keretében az elítéltek képzéséhez és foglalkoztatásához olyan kiegészítő projektelemek társulnak, mint az álláskeresési technikák kiegészítő képzés, a folyamatos mentori segítségnyújtás, ill. a potenciális munkaadók bevonása.
A tervezett tevékenységek legfőbb célja, hogy hatékonyan és modellértékű módon járuljanak hozzá a visszaesések számának csökkentéséhez, a bevont célcsoport tagjainak hosszú távú társadalmi és gazdasági integrációjának elősegítéséhez. A projekt a szokásos magyarországi gyakorlathoz képest számos új elemet tartalmaz. Korábban nemcsak a hasonlóan széles intézményközi együttműködésre, de a képzés – foglalkoztatás – utógondozás ilyen típusú, komplex megoldásának alkalmazására sem volt még példa. A projekt innovatív elemének tekinthető továbbá az is, hogy annak előrehaladásáról folyamatos tájékoztatást nyújtunk a szakmai közösségnek, a potenciális munkaadó partnereknek és a széles nyilvánosságnak egyaránt. A projekt megvalósítása egy nemzetközi együttműködés keretében holland, német és angol fejlesztési partnerségek munkájához is kapcsolódik. A Nemzetközi Megállapodásban (TCA) a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön vezette magyar konzorcium legfőbb feladata a munkaadók bevonásának általános vizsgálata és összehasonlító elemzése.
- A Kapuláz-Esély az életre elnevezésű projekt : A projekt fő célja az volt, hogy elősegítse azoknak a tényezőknek a felkutatását és modellezését, amelyek a fogvatartottak szabadulás utáni munkába állását befolyásolják.A Kapuláz- Esély az életre projekt a 2008-ban lezárult EQUAL program tapasztalatainak széleskörű terjesztésére, annak új, innovatív elemekkel történő kiegészítésére irányul. A projekt célja, hogy felkutassuk és modellezzük azokat a tényezőket, amelyek a fogvatartottak szabadulás utáni munkába állását befolyásolják. Ennek megfelelően – regionális és országos szinten is – bevontuk a családsegítő intézeteket, munkaügyi központokat, pártfogó felügyelői szolgálatokat, továbbá a nyugat-magyarországi régió bv. Intézeteit. A projekt átfogó felméréssel indult: a régió bv. intézeteiben dolgozó nevelők és pártfogók körében és az ország valamennyi bv. intézetében a munkaadók bevonásáról, a foglalkoztatás jellegéről, a szabadulást követő munkahelykeresés nyomon követéséről. Ezek alapján szakmai workshopokat rendeztek a szabadulás munkaerő-piaci aspektusai, a büntetés-végrehajtási és a szociális intézményrendszer kapcsolódási lehetőségei, a potenciális munkaadók bevonásának gyakorlati tapasztalatai és a továbbfejlődés lehetséges módjai, a pártfogói rendszer továbbfejlesztése a munkaerő-piaci reintegráció tükrében, a család szerepe a munkavállalási attitűdök alakításában témakörökben. A workshopok tanulságai alapján megszervezték az ún. „képzők képzése” tréninget, amelyben az ország bv. intézeteiből összesen 12 főt képeztek ki foglalkoztatási trénernek. A tréning végrehajtását egy külső és egy belső trénerrel tervezték, sőt pszichológus és munkaügyi szakember is foglalkozott a nevelőkkel. A kiképzett trénerek ezt követően a „saját” intézeteikben és régiójukban tartottak tréningeket kollégáiknak. A képzésen a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön, a Szombathelyi Országos Bv. Intézet, a Pálhalmai Országos Bv. Intézet, a Közép-Dunántúli Országos Bv. Intézet, a Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézete Tököl, a Budapesti Fegyház és Börtön 12 nevelője vett részt. A tréningek után a szabadulók nyomon követési rendszerének kidolgozása, illetve az intézmények közti együttműködési protokollok modellezése történt, amelyek a projekt végtermékeként létrejövő KAPULÁZ című kiadvány tartalmi alapjául szolgálnak. Ennek részeként egy módszertani segédlet is készül, amely a bv. intézetekben a munkaadók felkutatásának és bevonásának lehetséges módszereit foglalja magába. A kötet február második felében jelenik meg. A projekt futamideje 15 hónap. A kezdés ideje 2009. szeptember 1. Az önerő mértéke 0%. A projektet a Sopronkőhidai Fegyház és Börtön főpályázóként hajtotta végre, a projekt összköltségvetése 37.276.761 Ft és az Európai Szociális Alap finanszírozta. A program 2011. február 28-án zárul.
A programot követően szakembereink egy tárgyalóteremben folytatták a programot, ahol az intézménylátogatás szakmai tapasztalatait megosztották egymással és kielemezték.
Összeállította: Csizovszki Sándor szakmai vezető
Sopron, 2010. december 18.
. |
|